Pinball 3D
-
Tällainen sivusto löytyi: https://etunurkka.kotimikro.fi/ohjelmat/pelit/3d-pinball-hertta-miinaharava-ja-pasianssi
-
@androidikko sanoi ryhmässä Pinball 3D:
Mistä löytäisin turvallisen version pelistä?
XP:n asennusmedialta?
Kuitenkin Windowsin Käyttäjätilien valvonta kertoo sovelluksen olevan peräisin "tuntemattomalta julkaisijalta".
Kokeilin ajaa XP:n Notepadia 10:ssä ja ei valita moista. Eli kaipa sitten XP:ssäkin oli jo jokin allekirjoitus softille.
-
@androidikko sanoi ryhmässä Pinball 3D:
Muistan, kun pelasin Windows XP:n mukana tullutta Pinball 3D -peliä. Googlasin pelin nimeä, ja sen voi yhä ladata netistä. Kysymys kuuluu: Kuinka turvallista pelin lataaminen on? Mistä löytäisin turvallisen version pelistä?
Latasin jo asennusvelhon osoitteesta https://microsoft-3d-pinball-space-cadet.soft32.com. Sivulla julkaisijana näkyy Microsoft. Virusturva (F-Secure SAFE) ei löytänyt tiedostosta mitään haitallista. Kuitenkin Windowsin Käyttäjätilien valvonta kertoo sovelluksen olevan peräisin "tuntemattomalta julkaisijalta". Senpä takia en lopulta asentanutkaan peliä.
@mikropiltti Kuten yllä lainatussa viestissäni kerroin, Windows varoitti soft32.comista ladatun version olevan mahdollisesti haitallinen.
-
Ekassa linkissäni kerrotaan mitä tarvitsee kopioida virtuaali-XPstä isäntäkoneeseen että pääsee flipperöimään. Testasin kopioimalla pinball--kansion virtuaali-XPstä isäntäkoneelle ja ainakin peli käynnistyi eli toiminee Win 10ssäkin.
-
@marko-forssell Kiitos selvennyksestä. En ensin ymmärtänyt, mistä on kyse.
-
Asennuslähde on aiemmin linkittämäni Kotimikron Etunurkka. Ei ole pelkoa siitä, että siirtyisin Kotimikron tilaajaksi peruen samalla Mikrobitin. Mikrobitti menee sen verran syvälle tekniikkaan, että en peru sitä ihan heti, jollei ole pakko.
-
Mites pelittää? Onko muutakin kuin nostalgia-arvoa?
-
Minun mielestäni nuo Winukkaflipperit olivat kuraa jo silloin muinoin.
-
@olli-vänskä-mb sanoi ryhmässä Pinball 3D:
Mites pelittää? Onko muutakin kuin nostalgia-arvoa?
Ihan kelpo viihdyke muutaman kerran päivässä.
-
@olli-vänskä-mb sanoi ryhmässä Pinball 3D:
Mites pelittää? Onko muutakin kuin nostalgia-arvoa?
Ihan täysin pelittää. Ei kaadu eikä jumita. Äänen hyvin satunnainen pätkiminen johtunee liian vanhasta ajurista eikä itse pelistä. Äänen pätkimistä/kaiutinten "poksumista" esiintyy jokaisessa sovelluksessa, kun alan toistaa jotain ääntä sisältävää.
Edit 16.4. n. klo 17.47: Koko näytön tilasta poistuttaessa peli-ikkuna pienenee tehtäväpalkkiin. Mitään muuta bugia en ole huomannut eikä noin pieni bugi mitään haittaa.
Edit 16.4. n. klo 17.56: Em. ongelma ilmenee vain ESC-näppäimellä koko näytön tilasta poistuttaessa. Kun pelin neuvomaa F4:ää painaa, ohjelma pysyy näkyvissä.
-
Lueppas tämä: https://www.theregister.com/2020/05/26/task_manager_confession/
Sama jeebo koodasi Space Cadetin.