Windowsin antivirus-ohjelmat
-
Onko Windows 10:n sisältämä Microsoft Defender Antivirus riittävän hyvä antivirus-ohjelma vai vieläkö pitäisi asentaa ulkopuolinen antivirusohjelma (Norton, Symantec, F-Secure, Kaspersky, Avast!, AVG, TotalAV)?
-
On se mielestäni todettu riittävän hyväksi Mikrobitissäkin, mutta jos jokin päivitys rikkoo sen, niin siltä varalta käytän F-Securen virusturvaa.
-
Onhan se riittävän hyvä useissa testeissä mutta ei vara venettä kaada vaan kolmannen osapuolen virustorjunta on hyvä olla.
Comodo AV (tai koko paketti Comodo Internet Security), Norton (Symantec on sama) tai F-Secure. Avast/AVG (samaa firmaa) ja Kaspersky ovat vältettäviä.
-
@marko-forssell sanoi ryhmässä Windowsin antivirus-ohjelmat:
Kaspersky
Unohtakaa nyt jo ryssien potentiaaliset vakoimet ja kaappaussoftat. Kasperkykin lienee täysin Putte Possun armoilla.
-
Jepulis, siksi onkin vältettävien listalla.
-
Tässä AV-testin tuoren tulos eri virustorjuntaohjelmien kesken ja ihan hyvältä Microsoftin työkalu vaikuttaa.
https://www.av-test.org/en/antivirus/home-windows/windows-10/february-2022/
-
@marko-forssell sanoi ryhmässä Windowsin antivirus-ohjelmat:
"> Onhan se riittävän hyvä useissa testeissä mutta ei vara venettä kaada vaan kolmannen osapuolen virustorjunta on hyvä olla. "
Lisääkö "kolmannen osapuolen" virustorjuntaohjelma välttämättä turvallisuutta tai estääkö se veneen kaatumista? Joskus olen nimittäin huomannut, että kun asennan tilapäisesti ulkopuolisen virustorjuntaohjelman tietokoneeseeni, lakkaa Microsoft Defenderin toiminta. Saattaapa tulla jopa varoituskin Defenderin toiminnan lakkaamisesta. Tosin Defender yleensä palautuu toimintaan, kun poistan ulkopuolisen virustorjuntaohjelman käytöstä, mutta ei aina. Onko ylipäätään kannattavaa pitää kahta virustorjuntaohjelmaa käynnissä samanaikaisesti, vaikka se olisi mahdollista?
-
@pertti-savimäki Ei koskaan useampaa virustutkaa yhtä aikaa päälle, tappelevat vain keskenään.
-
Defender toimii ihan sopuisasti myös muiden virustorjujien kanssa ellei se pyri kokonaan estämään Defenderin toimintaa.
-
@marko-forssell sanoi ryhmässä Windowsin antivirus-ohjelmat:
" Defender toimii ihan sopuisasti myös muiden virustorjujien kanssa ellei se pyri kokonaan estämään Defenderin toimintaa."
Joskus on todellakin käynyt niin, että on jäänyt kaksi virustorjuntaohjelmaa aktiiviseksi. Sen huomaa siitä, että koneen toiminta hidastuu huomattavasti, koska virustorjuntaohjelmat tarkkailevat vain toistensa toimintaa ja prosessorin teho ja kiintolevyaika menevätkin sitten siihen. Yleensä kuitenkin ulkopuolinen virustorjuntaohjelma estää Defenderin toiminnan. Siinä mielessä ulkopuolinen virustorjuntaohjelma ei ainakaan anna lisäturvaa. Varsinkaan, jos ulkopuolinen virustorjuntaohjelma havaitsee viruksia huonommin kuin Defender Antivirus.
-
Totta mutta ellei halua keltaisia nalkutuspalloja Defenderiin niin sen pitää ainakin pari asiaa antaa tarkkailla.
-
@marko-forssell sanoi ryhmässä Windowsin antivirus-ohjelmat:
" Totta mutta ellei halua keltaisia nalkutuspalloja Defenderiin niin sen pitää ainakin pari asiaa antaa tarkkailla."
Jos ulkopuoliset antivirusohjelmat eivät ole parempia kuin Defender Antivirus, mitä niitä sitten asentelemaan. Varsinkin, kun ne pääsääntöisesti estävät Defenderin toiminnan, eivätkä siten anna minkäänlaista lisäsuojaa. Keltaiset pallukat tulevat, kun poistat ulkopuolisen virustorjuntaohjelman, eikä Defender ole jostain syystä käynnistynyt uudelleen. Pallukat poistuvat, kun käynnistät Defenderin uudelleen. Defender on joko päällä tai pois päältä. Ei ole valintaa, että Defender tarkistaisi vain pari asiaa ja pitäisi sitten loppuajan taukoa.
-
@marko-forssell sanoi ryhmässä Windowsin antivirus-ohjelmat:
"Defender toimii ihan sopuisasti myös muiden virustorjujien kanssa ellei se pyri kokonaan estämään Defenderin toimintaa."
Pääsääntöisesti ulkopuoliset virustorjuntaohjelmat estävät Defender Antiviruksen toiminnan. Ellei estä, koneen toiminta hidastuu huomattavasti, koska virustorjuntaohjelmat yrittävät estää haittaohjelmia, joksi ne epäilevät toista virustorjuntaohjelmaa. Tästä on maininta virustorjuntaohjelmien käyttöohjeissakin. Ei suositella kahta virustorjuntaohjelmaa asennettavaksi samanaikaisesti.