Onko koko kiintolevyn ylikirjoittaminen mahdollista Windowsissa?
-
Pitäisi saada ylikirjoitettua Windows 7 -koneen kiintolevy(t). Onnistuuko ylikirjoittaminen Windowsissa itsessään (kone siis käynnistyy Seiskaan), vai pitääkö minun noudattaa näitä ohjeita?
-
Tietokone täytyy käynnistää muualta kuin jyrättäväksi menossa olevalta levyltä.
-
@mikropiltti Sitä arvelinkin. Voiko esim. Eraser-ohjelmalla tyhjentää muut kuin järjestelmälevyn?
-
Jos oikein muistan, Eraser putsaa vain tyhjän tilan formatoidulta osioilta. Vaan kaipa tuokin on vuosien varrella voinut muuttua.
Boottaa kone Knoppixilla niin lähtee kaikki data (partitiotauluja yms. myöten) kunnolla (normaali levy, SSD vaatii lisäsäätöä).
Jos haluat antaa koneen kiertoon, voit putsata ja testata levyn badblocksilla. Jos vain haluat jyrätä levyn sisällön, sujuu homma nopeammin dd:llä.
-
Eraser tyhjentää koko levyn/levyt.
-
@marko-forssell sanoi ryhmässä Onko koko kiintolevyn ylikirjoittaminen mahdollista Windowsissa?:
Eraser tyhjentää koko levyn/levyt.
Tyhmä kysymys: järjestelmälevyä ei kuitenkaan varmaan voi tyhjentää sillä, koska Eraser ajetaan Windowsissa, vai mitä?
-
Eraser tyhjentää koko levyn/levyt.
Kesti hetken, että tajusin miten softaa käytetään. Näyttää Eraserilla voivan valita osioimattoman jne. levyn tyhjennettäväksi.
Ei silti mitään aikeita luopua Knoppixista...
-
Tyhmä kysymys: järjestelmälevyä ei kuitenkaan varmaan voi tyhjentää sillä, koska Eraser ajetaan Windowsissa, vai mitä?
Voithan sinä bootata tietsikan jollain USBille viritetyllä Winukalla ja sitten ajaa Eraserin (.net kikkare, yäk!). Helpommalla pääset kuitenkin Knoppixilla.
Ajoin Winukassa systeemilevy C:lle kuvan valikossa valittuna näkyvän erasen ja sen jälkeen Winukka oli edellen levyllä. Harmi!
-
@mikropiltti sanoi ryhmässä Onko koko kiintolevyn ylikirjoittaminen mahdollista Windowsissa?:
Ei silti mitään aikeita luopua Knoppixista...
Ei minullakaan. Ylikirjoitan levyn sillä, kuten tein jo aiemmin toisen koneen levylle.
-
No ei tietenkään järjestelmälevyä tyhjennä, sitä varten on erinäisiä buuttivaihtoehtoja (usbitikku, jne).