Muistien (kortit, tikut, jne) kestävyys



  • Tässä uutisessa https://www.mikrobitti.fi/uutiset/varo-naita-muistikortteja-kaytto-voi-johtaa-tallennetun-sisallon-haviamiseen/d2bf555b-2e6f-46e8-afc3-75270754c1fa varoitellaan tiettyjen muistikorttien viallisuudesta jossa tallennettu tieto häviää.

    Mulla on USB-tikku jonka sain yhdeltä kurssilta ja kokeilin sitä kuukausia takaperin ja kas kummaa parin vuoden käyttämättömänä olleena se toimi niin kauan että sen sai avattua mutta ei sieltä saanut mitään kopioitua talteen kun alkoi yhtä sun toista virhettä pukkaamaan ja formatoinnin jälkeen ei ole enää saanut asemakirjainta eikä juuri näkynyt missään.



  • Lienee rikki, koska kyllä tiedon pitäisi USB-tikulla säilyä 10 v+. Jotkut arvioivat, että jopa 100 v, jos tikkua säilytetään kelvollisissa olosuhteissa.

    Jossain testissä kaikista kököimmät halpistikut (TLC/QLC) kosahtivat alle 400 (täyteen)kirjoituskerrasta.



  • Juu pitäisi säilymän mutta ko. tapauksessa ei säilynyt kuin jokusen vuoden (se milloin kurssittaja oli tikut hankkinut ei aavistustakaan). Eipä siellä ollut mitään tärkeetä.

    Ramdiskin tikku (hankittu kun PC Superstore oli vielä olemassa) on kestänyt (ja on formatoitu muutamaan otteeseen) ja samoiten Kingstonin 16 Gigan tikku kesti ns. kylpemisen (tikku oli takin taskussa kun takki meni pesuun) ja muutamat formatoinnit.

    Seagaten USB-kiintolevykin on kestänyt pakkasta ja paahdetta ja uudelleenformatointia.



  • @marko-forssell sanoi ryhmässä Muistien (kortit, tikut, jne) kestävyys:

    (hankittu kun PC Superstore oli vielä olemassa)

    Kyseisillä kusettajilla on nyt lokoisat eläkepäivät:

    0_1593973301628_damu#1-1280.jpg

    0_1593973342723_damu#2-1280.jpg



  • Minä törmäsin tällä viikolla todella erikoiseen keissiin yhden oman tikkuni kanssa. Taisi olla Verbatimin musta tikku, koosta en tiedä. Muutaman vuoden vähintään vanha. Tarvitsin yhteen live-Linuxiin jonkun pikkutikun ja nappasin tuon vuosia rokulissa olleen. Se vain välähti kytkettäessä Windowsin reshallissa, eikä jäänyt näkyviin mihinkään, ei edes laitehallintaan.

    Kun sitten hieman syynäsin tarkemmin, niin sehän oli pullistunut kuin kännykät kun akku menee sopivasti sököksi. Pitänee joskus kun hoksii aukaista ja katsoa mikä siellä on alkanut kasvamaan, tiedä vaikka alien 😮

    Tässä vielä pari muuta tikkujen kanssa sattunutta erikoisempaa tapausta pitkältä uraltani.

    Kun olin ottamassa ensimmäisiä palkallisia steppejä jo kalkkiksena tietsikoiden parissa vuonna 2003, niin onnistuin särkemään yhden yhden varhaisimmista omistamistani muistitikuista. Tarkemmassa syynissäni paljastui että armas Pohjanmaan Mikro (POMI) oli kasannut koneen väärin. Kone ei siis ollut minun, vaan silloisen työnantajani. Koska tikkuja oli todella harvassa, niin satuin olemaan eka joka käytti moista laitetta siinä USB-portissa. Se kun oli kytketty emolla väärinpäin ja siksi käräytti.

    Toinen tapaus vuosia myöhemmin. Menin aamuvarhaisella asentamaan loppuun jotain uutta konetta. Tökkäsin tikun koneeseen ja aloin siirrellä runsain määrin tiedostoja ja tikku oli aikansa isoimpia. Hommassa meni joku puoli tuntia/tunti ja kun se loppui, niin otin tietenkin tikun irti ja mukaan. Mutta sepä olikin tulikuuma.

    Uskokaa tai älkää, mutta se oli jopa niin kuuma, että tikun muovikuoreen jäi peukalostani selvä peukalonkokoinen terävä painauma. Mutta ei siitä sentään sormenjälkeä nähnyt. Todella erikoinen tapaus. Se tikkukin pitäisi olla mulla vielä jossain tallessa, voin laittaa kuvan jos törmään siihen. Se pelasi vielä ainakin viikkoja tuon jälkeen.



  • Minulla on Transcendin 8 Gt:n USB 3.0 -tikku, jonka arvioisin olevan 5-6 vuotta vanha. Tilanne on sellainen, että mikään järjestelmä (Windows, macOS, Linux Mint 19.3) ei kykene lukemaan tikkua. Alustaminen ei onnistu Windowsilla eikä Macilla, Linux ei tarjoa alustusmahdollisuutta, koska tikku ei edes näy tiedostoselaimessa. Mitä on tehtävissä? Voiko tikun viedä suoraan SER-keräykseen, vai pitääkö sille tehdä jotain, jotta kukaan ulkopuolinen ei saa sen tietoja luettua? En muista, mitä tiedostoja tikulla oli.



  • Avaat Linuxissa root konsolin ja komennat

    dmesg | tail -20

    Sitten liität USB-tikun ja komennat aiemman uudelleen. Ellei dmesg näytä mitään uutta aiheeseen liittyvää, pistät USB-tikun päreiksi ja SERiin.

    Jos taas USB-tikku tunnistuu tavalla tai toisella, voit yrittää jyrätä ja testata USB-tikun komentamalla

    badblocks -vws /dev/sdX

    Jos testi menee läpi, voinee USB-tikun formatoida normaalisti.

    Tuossa badblocks komennossa X:n on oltava tasan sen USB-tikun laitetunnus, muuten käynee hassuja. Alla näkyvässä dmesg outputissa /dev/sde olisi oikea valinta (kyseessä ehjä mutta antiikkinen USB-tikku).

    [2006602.194453] usb 1-1: new high-speed USB device number 24 using xhci_hcd
    [2006602.342862] usb 1-1: New USB device found, idVendor=abcd, idProduct=1234
    [2006602.342867] usb 1-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
    [2006602.342870] usb 1-1: Product: UDisk
    [2006602.342873] usb 1-1: Manufacturer: General
    [2006602.342875] usb 1-1: SerialNumber: Љ
    [2006602.343536] usb-storage 1-1:1.0: USB Mass Storage device detected
    [2006602.343985] scsi host6: usb-storage 1-1:1.0
    [2006603.351019] scsi 6:0:0:0: Direct-Access General UDisk 5.00 PQ: 0 ANSI: 2
    [2006603.351492] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg5 type 0
    [2006603.351872] sd 6:0:0:0: [sde] 7987200 512-byte logical blocks: (4.09 GB/3.81 GiB)
    [2006603.352023] sd 6:0:0:0: [sde] Write Protect is off
    [2006603.352026] sd 6:0:0:0: [sde] Mode Sense: 0b 00 00 08
    [2006603.352155] sd 6:0:0:0: [sde] No Caching mode page found
    [2006603.352158] sd 6:0:0:0: [sde] Assuming drive cache: write through
    [2006603.354236] sde: sde1
    [2006603.355809] sd 6:0:0:0: [sde] Attached SCSI removable disk



  • Ainakin tällainen rivi on uusi: [ 6998.162710] scsi 2:0:0:0: Direct-Access JetFlash Transcend 8GB 1.00 PQ: 0 ANSI: 6. Tunnistiko kone siis tikun?



  • @mikropiltti sanoi ryhmässä Muistien (kortit, tikut, jne) kestävyys:

    Tikku tunnistuu mutta eipä ole saanut sdtä (pitäisi oleman sdb kun sda on kiintis), badblocks sannoopi että no medium found while trying to determine device size.

    On näemmä Silicon Motion Incin tekemä tikku.



  • Ellei tullut mitään /dev/sdX riviä, niin jotain vikaa on eli "ei tunnistunut".

    Minulla on (tai oli, en muista menikö jo SERiin) yksi Linuxissa toimimaton tikku. Siinä oli mukana "CD-ROM" osuus ja sen takia varsinainen kirjoitettava osuus ei ikinä toiminut. Vastaavia toimiviakin oli. On vaan sellainen viruslinko moinen tikku, että toimivanakin SERiin suosiolla mielestäni.



  • Eli lentääkö tikku palasina SER-keräykseen?



  • No ellet aio sitä USB-tikkua toimimattomana museoida, niin juu. Voithan toki vielä hinkata liittimiä, rukoilla, yms.

    Minä tosin ennen SER-pöntötystä avaisin tikun kuoren ja pistäisin muistipiiirit pihdeillä palasiksi.



  • @mikropiltti

    Tunnistu, tuli /dev/sdb (/dev/sg2) listauksessa mutta badblocks ei tehnyt sille mitään. Eli totaalisesti rikki.



  • @mikropiltti sanoi ryhmässä Muistien (kortit, tikut, jne) kestävyys:

    Minä tosin ennen SER-pöntötystä avaisin tikun kuoren ja pistäisin muistipiiirit pihdeillä palasiksi.

    Tikussa ei ole ruuvin ruuvia...



  • Kyllä normaalit USB-tikut auki saa, varot vaan sormiasi. Väännät koteloa auki jostain, vaikka liittimen päästä.



  • Taittaa liittimen veke ekaks ja sitten aloittaa tonkimisen. Tai sitten käyttää vaikka vasaraa ja puukkoa koten aukaisemiseen.



  • Joo, ei tuu Androidikosta iLuurin korjaajaa! 😋



  • @mikropiltti sanoi ryhmässä Muistien (kortit, tikut, jne) kestävyys:

    Joo, ei tuu Androidikosta iLuurin korjaajaa! 😋

    😅



  • Tuskin kovin monessa luurissa on ruuveja pitämässä koteloita yhdessä.