Adobe Premiere 24/30 fps export
-
Kun exporttaan videon Premierestä H.264 asetuksilla alkuperäisellä 24 fps kuvataajuudella, niin videon ääni ei ole synkassa. Jos muutan export asetukset 30 fps on kaikki ok. Sama myös Premiere Rush ja Media Encoder ohjelmilla. Adobe tuki ei huomannut samaa ongelmaa alkuperäisen tiedoston exporttaamisessa. Voisiko vika olla mun Huawei läppärin asetuksissa? Olen havainnut saman ongelman useilla kameroilla kuvatussa materiaalissa.
-
Ongelma poistuu kun vaihdoin Adoben ohjeen mukaan Hardware encoding -> Software encoding asetukseen. (Export Settings>Video tab>Encoding Settings>Performance>Software Encoding)
-
Radeon GPU ohjain päivitys vaikuttaisi korjaavan ongelman.
-
Oliko kyseessä bugi vai ominaisuus? Hyvä kuitenkin tietää. Itsellä oli muinoin iMovien kanssa vähän vastaava, jotenkin pikku hiljaa ääni ja kuva alkoivat juosta eri tahtiin.